اختلالات یادگیری در کودکان به معنای اختلال در یک یا چند فرآیند روانشناختی اساسی است که در درک یا استفاده از زبان، گفتاری یا نوشتاری دخیل است، که ممکن است خود را در توانایی ناقص گوش دادن، صحبت کردن، خواندن، املا یا انجام محاسبات ریاضی نشان دهد.

این اصطلاح شامل شرایطی مانند نقص ادراکی، آسیب مغزی، حداقل اختلال عملکرد مغز، نارساخوانی و آفازی رشدی است.

این اصطلاح شامل کودکانی نمی شود که مشکلات یادگیری دارند که عمدتاً ناشی از نقص بینایی، شنوایی یا حرکتی، یا عقب ماندگی ذهنی، اختلال عاطفی یا آسیب های محیطی، فرهنگی یا اقتصادی است.

انواع اختلال یادگیری یک وضعیت عصبی است که بر توانایی مغز برای ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات تأثیر می گذارد. کودک مبتلا به ناتوانی یادگیری ممکن است در خواندن، نوشتن، صحبت کردن، گوش دادن، درک مفاهیم ریاضی و درک عمومی دچار مشکل باشد.

اختلالات یادگیری در کودکان شامل گروهی از اختلالات مانند نارساخوانی، دیسپراکسی، دیس حساب و دیسگرافی است. هر نوع اختلال ممکن است با دیگری وجود داشته باشد.

اختلالات یادگیری به دلیل بیماری جسمی یا روانی، وضعیت اقتصادی یا پیشینه فرهنگی ایجاد نمی شود. آنها همچنین نشان نمی دهند که کودک ضعیف یا تنبل است.

علائم اختلالات یادگیری در کودکان

در رشد فیزیولوژیکی طبیعی، انتظار می رود کودک مجموعه خاصی از مهارت های شناختی و حرکتی پایه را به دست آورد. هر گونه تاخیر یا شکاف قابل توجه در این پیشرفت می تواند نشانه ای از ناتوانی یادگیری باشد. یک سری آزمایشات و ارزیابی های خوب تحقیق و اثبات شده باید قبل از تشخیص بیماری انجام شود.

به طور کلی 5 درصد از کودکان در سنین مدرسه دچار اختلالات یادگیری هستند.

کودکان دارای ناتوانی یادگیری در معرض خطر بالاتر از حد متوسط ​​برای مشکلات توجه یا اختلالات رفتاری مخرب هستند. تا 25 درصد از کودکان مبتلا به اختلال خواندن نیز ADHD دارند. برعکس، تخمین زده می شود که بین 15 تا 30 درصد از کودکان مبتلا به ADHD دارای اختلال یادگیری هستند.

رایج ترین علائم

 • مشکلات خواندن و یا نوشتن
 • مشکلات ریاضی.
 • حافظه ضعیف
 • مشکلات توجه
 • مشکل در دنبال کردن دستورالعمل‌ها
 • دست و پا چلفتی بودن
 • مشکل در درک زمان
 • مشکلات در سازماندهی ذهنی

دلایل و عوامل افزایش دهنده خطر اختلالات یادگیری در کودکان

 • وراثت: مشاهده شده است که کودکی که والدینش ناتوانی یادگیری داشته اند، احتمالاً به همین اختلال مبتلا می شود.
  بیماری حین و بعد از تولد: یک بیماری یا آسیب در حین یا پس از تولد ممکن است باعث اختلالات یادگیری شود. عوامل احتمالی دیگر می تواند
 • مصرف مواد مخدر یا الکل در دوران بارداری، ضربه های فیزیکی، رشد ضعیف رحم، وزن کم هنگام تولد و زایمان زودرس یا طولانی مدت باشد.
 • استرس در دوران نوزادی: یک حادثه استرس زا پس از تولد مانند تب بالا، ضربه به سر، یا تغذیه نامناسب.
 • محیط: افزایش قرار گرفتن در معرض سمومی مانند سرب (در رنگ، سرامیک، اسباب بازی و غیره)

درمان اختلالات یادگیری در کودکان

بسته به اختلال یادگیری، برخی از کودکان ممکن است از درمان سود ببرند. به عنوان مثال، گفتار درمانی می تواند به کودکانی که ناتوانی زبانی دارند کمک کند. کاردرمانی ممکن است به بهبود مهارت های حرکتی کودکی که مشکل نوشتن دارد کمک کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که درمان‌های جایگزین مانند موسیقی، هنر، رقص می‌تواند برای کودکان دارای ناتوانی یادگیری مفید باشد.

والدین و متخصصان باید اهدافی را تعیین کرده و ارزیابی کنند که آیا کودک با مداخله و حمایت انتخابی در حال بهبود است یا خیر. در غیر این صورت، می توان روش های جایگزین را برای کمک به کودک انتخاب کرد.

 

کلمات مرتبط :

علائم اختلالات یادگیری در کودکان – کاردرمانی ذهنی در کودکان – گفتاردرمانی کودکان – کاردرمانی در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ