توانبخشی کودکان سندرم داون شامل فیزیوتراپی ، کاردرمانی و گفتاردرمانی می شود که هرکدام می توانند به کاهش چالش های این کودکان در زندگی روزمره کمک کنند.

سندرم داون (همچنین به عنوان تریزومی 21 شناخته می شود) یک بیماری ژنتیکی است که به دلیل داشتن کروموزوم اضافی در فرد ایجاد می شود. کروموزوم‌های اضافی ممکن است باعث تاخیر در رشد یا ویژگی‌های فیزیکی متفاوت (مانند گردن کوتاه یا دست‌ها و پاهای کوچک) در بیمار شود.

بیماران مبتلا به این بیماری ممکن است مشابه رفتار کنند یا ویژگی های مشابهی داشته باشند. با این حال، نقاط قوت و ضعف هر بیمار متفاوت است.

این به عنوان شایع ترین نوع سندرم داون شناخته می شود. این وضعیت علاوه بر ایجاد مشکلاتی مانند مشکلات یادگیری یا داشتن ویژگی های فیزیکی متفاوت، ممکن است باعث مشکلات قلبی، بینایی و شنوایی و غیره نیز شود.

توانبخشی کودکان سندرم داون

فیزیوتراپی برای کودکان سندرم داون

همانطور که در بالا توضیح داده شد، بیماران مبتلا به سندرم داون ویژگی های فیزیکی مشابهی دارند. برخی از این ویژگی های فیزیکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داشتن گردن کوتاه
 • دست‌ها، پاها و پاهای کوچک
 • گوش های کوچک
 • وضعیت نامناسب، تون عضلانی یا داشتن مفاصل شل
 • قد کوتاه
 • کاهش قدرت عضلانی

فیزیوتراپی می تواند نقش مهمی در مدیریت سندرم داون داشته باشد. بیماران مبتلا به سندرم داون به دلیل داشتن ویژگی های فیزیکی متفاوت، ممکن است در وضعیت بدنی، تعادل، توده استخوانی و کاهش قدرت عضلانی خود دچار مشکل شوند.

یک فیزیوتراپیست حرفه ای می تواند برنامه ای برای کمک به مدیریت این عارضه به بیمار ارائه دهد. طیف وسیعی از عوامل وجود دارد که باید توسط فیزیوتراپیست شما در نظر گرفته شود تا برنامه ای را ارائه دهد که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد.

فیزیوتراپیست ممکن است فعالیت بدنی بیمار را افزایش دهد که منجر به کاهش خطر مشکلات قلبی، چاقی و بهبود قدرت عضلانی می شود. داشتن یک برنامه ورزشی مناسب برای بیماران بسیار مهم است. یک متخصص فیزیوتراپی باید نقاط قوت و ضعف بیمار را در نظر بگیرد و به بیمار آموزش دهد که چگونه این تجربیات باید انجام شود تا از هر نوع آسیبی که ممکن است در اثر ورزش به بیمار وارد شود، جلوگیری شود.

داشتن دست‌ها یا پاهای کوتاه‌تر می‌تواند منجر به مشکلاتی در راه رفتن، تعادل یا یادگیری مهارت‌های حرکتی شود. اهداف بلند مدت کلی جلسات فیزیوتراپی بهبود مهارت های حرکتی و تعادل بیمار برای جلوگیری از زمین خوردن است.

کاردرمانی برای کودکان سندرم داون

کاردرمانگر (OT) می تواند به بیماران کمک کند تا مهارت هایی را بیاموزند تا تا حد امکان مستقل باشند. برای بیماران مبتلا به سندرم داون، OT روی مهارت‌های حرکتی ظریف و درشت بیمار کار می‌کند، والدین و مراقبان را با استراتژی‌های مدیریتی آموزش می‌دهد و مهارت‌ها و توانایی‌های بیمار را بهبود می‌بخشد. .

کاردرمانگرانی که با کودکان کار می کنند در زمینه رشد کودک، عصب شناسی، شرایط پزشکی، رشد روانی اجتماعی و تکنیک های درمانی آموزش و پرورش می بینند. کاردرمانگران بر توانایی کودک در تسلط بر مهارت های استقلال تمرکز می کنند.

این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مهارت های خود مراقبتی (تغذیه، لباس پوشیدن، نظافت و …)
 • مهارت های حرکتی ظریف و درشت
 • مهارت های مربوط به عملکرد مدرسه (مانند: چاپ، برش، و غیره)
 • مهارت های بازی و اوقات فراغت

هنگامی که کودک شما یک نوزاد است، نگرانی های فوری شما به سلامت و رشد او، رشد نقاط عطف حرکتی اولیه، تعامل اجتماعی با شما و دیگران، علاقه به چیزهایی که در اطراف او می گذرد، و صداها و پاسخ های اولیه گفتار مربوط می شود.

فواید کاردرمانی سندرم داون

کمک به مشکلات تغذیه دهانی-حرکتی (این مورد نیز می تواند توسط آسیب شناسان گفتار حل شود). به دلیل هیپوتونی و ضعف ماهیچه های گونه، زبان و لب، تغذیه برای برخی از نوزادان مبتلا به سندرم داون مشکل است. OTها تکنیک‌های موقعیت‌یابی و تغذیه را پیشنهاد می‌کنند و در صورت لزوم می‌توانند در انجام مطالعات تغذیه مشارکت داشته باشند.

کمک به تسهیل نقاط عطف حرکتی، به ویژه برای مهارت های حرکتی ظریف. کاردرمانگران و فیزیوتراپیست ها برای کمک به کودک خردسال در ایجاد نقاط عطف حرکتی درشت (مانند: نشستن، خزیدن، ایستادن، راه رفتن) از نزدیک با هم همکاری می کنند. OTs در این مرحله با کودک کار می کنند تا حرکات بازو و دست را تقویت کنند که پایه و اساس رشد بعدی را می گذارد. مهارت های حرکتی ظریف تون عضلانی پایین و رباط‌های شل در مفاصل مرتبط با سندرم داون چالش‌های واقعی برای رشد اولیه حرکتی هستند و کاردرمانی می‌تواند به فرزند شما کمک کند تا با این چالش‌ها مقابله کند.

گفتاردرمانی برای سندرم داون

متخصصان گفتار و زبان نقش مهمی در درمان و توانبخشی کودکان سندرم داون دارند. گفتار و زبان درمانی مهارت های گفتار، زبان و ارتباط را بهبود می بخشد، حمایت می کند و توسعه می دهد. گفتار و زبان درمانی علاوه بر این به مشکلاتی که فرد در خوردن، نوشیدن و بلع داشته باشد کمک می کند.

بسیاری از افراد مبتلا به سندرم داون مشکلات گفتاری و زبانی را تجربه می کنند که منجر به اختلال در مهارت های ارتباطی می شود. افراد مبتلا به سندرم داون اغلب در تولید صداهای گفتاری خاص با مشکل مواجه خواهند شد که درک برخی از گفتار برای دیگران دشوار است. کودکان مبتلا به سندرم داون معمولاً در مقایسه با همسالان در حال رشد خود، مهارت های گفتاری، زبانی و ارتباطی با تاخیر دارند. کودکان مبتلا به سندرم داون اغلب بسیار اجتماعی هستند و به دلیل تاخیر در مهارت های گفتاری و زبانی، از مهارت های غیرکلامی خود (حالت صورت، حرکات و زبان بدن) بیشتر از سایر کودکان هم سن استفاده می کنند.

متخصصان بر روی تعدادی از زمینه های گفتار، زبان و ارتباطات کار خواهند کرد و هدف آنها موارد زیر است:

 • بهبود مهارت های حرکتی دهان
 • تقویت مهارت های خوردن و آشامیدن
 • تقویت مهارت های زبانی
 • بهبود و توسعه صداهای گفتار
 • استفاده از ارتباطات جایگزین و تقویتی
 • بهبود اختلالات گفتاری پیچیده تر
 • افزایش دایره لغات

برای دریافت خدمات توانبخشی کودکان سندرم داون (کاردرمانی و گفتاردرمانی) می توانید به مرکز توانبخشی همگام (کاردرمانی در ارومیه – گفتاردرمانی در ارومیه) مراجعه بفرمایید.

 

کلمات مرتبط :

توانبخشی سندرم داون – کاردرمانی سندرم داون – گفتاردرمانی سندرم داون – کاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی کودکان در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ