درمان تأخیر گفتار در کودکان

تأخیر گفتار و زبان در کودکان با افزایش مشکل در خواندن، نوشتن، توجه و اجتماعی شدن همراه است.

در کودکانی که نقاط عطف مورد انتظار برای گفتار و زبان را برآورده نمی کنند، یک ارزیابی رشدی جامع ضروری است، زیرا رشد غیر معمول زبان می تواند یک ویژگی ثانویه سایر مشکلات جسمی و رشدی باشد که ممکن است ابتدا به عنوان مشکلات زبانی ظاهر شود.

انواع تاخیر گفتار و زبان اولیه شامل تاخیر رشدی گفتار و زبان، اختلال زبان بیانی و اختلال زبان دریافتی است. تأخیر ثانویه گفتار و زبان به شرایط دیگری مانند کم شنوایی، ناتوانی ذهنی، اختلال طیف اوتیسم، مشکلات گفتاری فیزیکی یا لالی انتخابی نسبت داده می شود.

وقتی مشکوک به تاخیر گفتار و زبان است، متخصص اطفال باید این نگرانی را با والدین در میان بگذارد و ارجاع به آسیب شناس گفتار و زبان و شنوایی شناس را توصیه کند. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد گفتار درمانی در درمان درمان تأخیر گفتار در کودکان، به ویژه برای کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی بسیار مفید است.

تعریف گفتار و زبان

گفتار تولید کلامی زبان است، در حالی که زبان پردازش مفهومی ارتباط است. زبان شامل زبان دریافتی (درک) و زبان بیانی (توانایی انتقال اطلاعات، احساسات، افکار و عقاید) است. زبان معمولاً به شکل گفتاری خود در نظر گرفته می شود، اما ممکن است شامل یک فرم بصری نیز باشد، مانند زبان اشاره 

شیوع گزارش شده تأخیر زبانی در کودکان دو تا هفت ساله از 2.3 تا 19 درصد متغیر است. اختلالات شدید گفتار و زبان در کودکان خردسال می تواند بر پیشرفت تحصیلی بعدی تأثیر منفی بگذارد، حتی پس از مداخله فشرده. مطالعات متعدد نشان داده اند که کودکانی که در سنین دو و نیم تا پنج سالگی دچار مشکلات گفتاری و زبانی هستند، در سنین دبستان در خواندن مشکل بیشتری دارند.

نشان داده شده است که کودکان با اختلالات خاص گفتاری و زبانی در سنین 7 و نیم تا 13 سال دارای اختلال در مهارت های نوشتاری هستند و در مقایسه با کودکان بدون اختلالات گفتاری و زبانی، نقص های قابل توجهی در املا و نقطه گذاری وجود دارد.

به نظر می رسد احتمال مشکلات مداوم برای کودکان خردسال با مشکلات گفتاری و زبانی به طور مستقیم با طیف وسیعی از مشکلات مرتبط باشد.

درمان تأخیر گفتار در کودکان

اهداف اولیه درمان عبارتند از آموزش راهبردهایی به کودکان برای درک زبان گفتاری و ایجاد رفتار ارتباطی مناسب و کمک به والدین در یادگیری.

راه هایی برای تشویق مهارت های ارتباطی فرزندانشان داده های خوبی برای حمایت از اثربخشی گفتار-زبان درمانی، به ویژه برای کودکان مبتلا به اختلال زبان بیانی اولیه وجود دارد.

به نظر می رسد تأثیر گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به اختلال زبان دریافتی بسیار کمتر از سایر گروه ها باشد. والدین نیز با آموزش هایی که از متخصص گفتاردرمانی دریافت می کنند می توانند کمک زیادی به بهبود گفتار در کودکان خود بکنند.

پاسخ به درمان تأخیر گفتار در کودکان می تواند متغیر باشد، که نشان می دهد برخی از والدین ممکن است برای ارائه درمان مناسب تر از دیگران باشند. به نظر می رسد درمان هایی که بیشتر از هشت هفته طول می کشد مؤثرتر از درمان هایی هستند که کمتر از هشت هفته طول می کشد

هنگامی که کودک به نقاط عطف رشد مورد انتظار برای گفتار و زبان عمل نمی کند، مهم است که تا زمانی که ارزیابی رسمی تکمیل نشده است از تشخیص خاص خودداری شود. 

اگر کودک مشکلات رشدی یا رفتاری دیگری داشته باشد، این مشکلات ممکن است ادامه داشته باشد، یا ممکن است با بهبود مهارت های ارتباطی کودک، بهبود یابد.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی تاخیر در حرف زدن – دلایل دیر حرف زدن کودکان – گفتاردرمانی در درمان تأخیر گفتار در کودکان – تاخیر کلامی در کودکان – گفتاردرمانی در ارومیه – کاردرمانی در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ