رشد مهارتهای دست در کودکان

آیا به نظر می رسد کودک شما وقتی از دستان خود برای فعالیت های روزمره زندگی خود استفاده می کند به سرعت خسته می شود؟ آیا با در دست گرفتن مداد یا استفاده از زیپ یا بستن بند کفش هایشان مشکل دارند؟ بسیاری از کودکان با قدرت پایین دست دست و پنجه نرم می کنند، بنابراین امروز قصد داریم این موضوع را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم و همچنین برخی از فعالیت های تقویت دست را برای کودکان به شما ارائه خواهم کرد.

مهارت های دست به مرور زمان رشد می کند و کودک به بلوغ می رسد و مهارت های مختلف زندگی روزمره را به دست می آورد.

مشکلات مهارت و قدرت دست ممکن است مانند مشکل در دست گرفتن مداد، خستگی سریع در حین نوشتن دست یا سایر فعالیت های حرکتی ظریف، مشکل در استفاده از قیچی، مشکل در استفاده از زیپ یا بستن دکمه های لباس باشد.

قدرت دست توانایی محکم گرفتن چیزی است. قدرت و مهارت دست ها در بسیاری از جنبه های زندگی ضروری است و بسیاری از کودکان بدون قدرت دست به پیش دبستانی می آیند.

بسیاری از معلمان و والدین نمی دانند که چگونه به بچه ها انگیزه بدهند تا روی تقویت قدرت و مهارتهای دست خود کار کنند. خوشبختانه، فعالیت‌های تقویت‌کننده دست‌های بازیگوش و سرگرم‌کننده زیادی وجود دارد که بچه‌ها با آنها کار می‌کنند و به آنها کمک می‌کنند دست‌های قوی‌تری داشته باشند!

بسیاری از فعالیت ها به قدرت دست نیاز دارند، از جمله نوشتن، نقاشی، بازی با خمیر بازی یا آجرهای لگو، بستن زیپ، بستن دکمه ها، برش با قیچی، و باز کردن بسته ها یا ظروف. قدرت و مهارتهای دست با تمرین بهبود می یابد.

بهترین راه برای کمک به تقویت قدرت و رشد مهارتهای دست در کودکان این است که از کودک خود بخواهید در فعالیت های روزانه شرکت کند و فقط در صورت لزوم به او کمک کنید.

فعالیت هایی برای رشد مهارتهای دست در کودکان

  • غلتاندن، فشردن یا ورز دادن خمیر بازی
  • فشار دادن گیره لباس یا بطری های اسپری
  • ساخت ساختمان با بلوک
  • سنگ نوردی
  • فشردن بطری ها
  • فشردن بسته بندی حباب دار
  • استفاده از انبر یا موچین
  • پخت و پز در آشپزخانه

رشد مهارتهای دست خط در کودکان

رشد صحیح درک مداد برای نوشتن در کودکان خیلی زودتر از آنچه فکر می کنید شروع می شود. از زمانی که کودک شما شروع به گرفتن اشیا با دستان خود می کند، در حال رشد است.

اگر کودک شما تا به حال کاردرمانی دریافت کرده یا مورد ارزیابی قرار گرفته است، این یکی از مواردی است که درمانگر هنگام ارزیابی مهارت های دست خط او به آن توجه خواهد کرد.

چرا قدرت دست برای کودکان مهم است؟

کودکانی که قدرت دست ندارند اغلب با دست خط، مهارت قیچی کردن یا باز کردن ظروف مشکل دارند.

کودکانی که با این فعالیت‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند ممکن است احساس ناامیدی یا ناراحتی کنند و بر عزت نفس و اعتماد به نفس آنها تأثیر بگذارد. ناامیدی آنها ممکن است به صورت مشکلات رفتاری ظاهر شود.

چگونه می توانیم به تقویت قدرت دست و رشد مهارتهای دست در کودکان کمک کنیم؟

خبر خوب این است که بازی های روزمره مانند کوهنوردی، خزیدن و سایر فعالیت های تحمل وزن به طور طبیعی به قوی تر شدن دست های کوچک کمک می کند.

فعالیت های حرکتی درشت مانند کوهنوردی به تقویت قدرت دست کمک می کند

فعالیت‌های تقویتی روزانه اضافی که می‌تواند به ورزش و تقویت دست کمک کند شامل قرار دادن اسباب‌بازی‌ها در ظروف، بازی در جعبه شن و باز کردن ظروف است.

برخی از بچه ها ممکن است برای کار روی قدرت دست و توسعه مهارت های حرکتی ظریف به کمک کمی نیاز داشته باشند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی دست کودکان – کاردرمانی در ارومیه – گفتاردرمانی در ارومیه – کاردرمانی کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ