سنجش هوش یا تست IQ برای اندازه گیری ضریب هوشی است و به صورت عددی بیان می شود. این یک تخمین نیز هست، همیشه مقدار مشخصی خطای اندازه گیری وجود خواهد داشت.

ضریب هوشی یک فرد را می توان با انجام تست هوش محاسبه کرد. میانگین IQ طبق تعریف 100 است. اگر به نمره بالاتر از 100 دست یابید، بهتر از افراد معمولی عمل کرده اید و نمره کمتر به این معناست که (تا حدودی) عملکرد کمتری داشته اید.

آزمون IQ (ضریب هوشی) آزمونی است که برای تعیین توانایی های شناختی افراد و همچنین ارزیابی سطوح فکری و پتانسیل افراد استفاده می شود. در واقع، تست‌های IQ مختلف می‌توانند به شناسایی ناهنجاری‌های ذهنی و پتانسیل فکری کمک کنند.

سنجش هوش

میانگین نمره IQ همیشه 100 است و نمره شخصی شما رتبه IQ شما را در مقایسه با میانگین به شما می گوید. نمرات IQ بر اساس مقایسه با سایر افرادی است که در این آزمون شرکت کردند: گروه هنجار. از آنجایی که 100 میانگین امتیاز است، نمره شما به شما می گوید که نمره IQ شما در مقایسه با سایر افراد چگونه رتبه بندی می کند. اکثر افراد بین 85 تا 115 امتیاز می گیرند.

حدود 2% از جمعیت دارای نمره IQ کمتر از 69 هستند. اندازه گیری چنین نمره IQ پایین اغلب با استفاده از یک تست هوش معمولی دشوار است. نمرات ضریب هوشی بسیار بالا، مثلاً بیش از 150، نیز به سختی قابل تشخیص است. این به این دلیل است که برای تعیین یک نمره خاص به طور قابل اعتماد به اندازه گیری های مرجع زیادی نیاز دارید. از آنجایی که نمرات سنجش هوش بسیار بالا و بسیار پایین اغلب اتفاق نمی افتد، تشکیل چنین گروه مرجعی دشوار است.

آیا می توانم تست های IQ را تمرین کنم؟

شما می‌توانید تست‌های هوش را تمرین کنید، این شما را باهوش‌تر نمی‌کند، اما به عنوان مثال، نمره IQ شما را در یک آزمون شغلی افزایش می‌دهد. 

در یک آزمون IQ کلاسیک به طور کلی سوالات مربوط به استدلال عددی، استدلال منطقی، هوش کلامی و هوش فضایی را خواهید یافت. یک تست هوش که اساساً استدلال انتزاعی را اندازه گیری می کند، خواه استقرایی یا قیاسی، اغلب یک تست هوش غیر کلامی است. 

هر دو آزمون IQ کلاسیک و غیرکلامی برای اندازه گیری نمره IQ معتبر و قابل اعتماد هستند، اگرچه تعاریف آنها از هوش متفاوت است. 

اهداف سنجش هوش

تست های هوش می توانند برای اهداف مختلف مفید باشند، از جمله:

 • ارزیابی جامع
 • ارزیابی و تشخیص ناهنجاری روانی
 • تحقیقات شناختی
 • ارزیابی متقاضیان شغل
 • ارزیابی شناختی شامل حافظه، سرعت و توجه

هدف اصلی آزمون فقط تعیین هوش عمومی یک فرد نیست. همچنین کمک می کند تا مهارت هایی که یک فرد در آنها تا حد زیادی موفق است یا مهارت هایی که نیاز به توجه بیشتری دارند آشکار شود. تست هوش به ارزیابی توانایی ها در زمینه های زیر کمک می کند:

 • مهارت های ریاضی
 • استعداد فضایی
 • توانایی های یادگیری زبان
 • حافظه
 • سرعت پردازش اطلاعات
 • استدلال

کلمات مرتبط :

سنجش هوش – تست هوش – کاردرمانی ذهنی – کاردرمانی در ارومیه – مرکز توانبخشی ذهنی در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ