سن مناسب برای گفتاردرمانی کودکان

وقتی به آن فکر می کنید، رشد زبان خیلی سریع اتفاق می افتد! نوزادان تنها در عرض 2 تا 3 سال از ایجاد صداهای کوچک مانند غر زدن به جملات صحبت می کنند. تماشای آن بسیار هیجان انگیز و سرگرم کننده است. اما سرعت سریع رشد زبان به این معنی است که بچه های ما می توانند به همان سرعت عقب بمانند.

اگر نگران هستید که فرزندتان نقاط عطف را رعایت نکند و نمی‌دانید سن مناسب برای گفتاردرمانی گودکان چه زمانی است، به خواندن ادامه دهید. این پست نقاط عطف، چرایی اهمیت آن‌ها، اگر فرزندتان آنها را برآورده نمی‌کند چه کاری باید انجام دهید و چگونه بفهمیم زمان گفتاردرمانی فرا رسیده است را شرح می‌دهد.

چرا نقاط عطف مهم هستند؟

چگونه بفهمیم که رشد زبانی کودک در مسیر درستی قرار دارد یا خیر؟ ما از نقاط عطف استفاده می کنیم: مهارت ها یا رفتارهایی که 90 درصد کودکان معمولاً در محدوده سنی خاصی از خود نشان می دهند. ما نمی خواهیم در مورد نقاط عطف بیش از حد استرس داشته باشیم، اما مهم است که از آنها آگاه باشیم.

از نظر توسعه، اساساً برای هر چیزی نقاط عطف وجود دارد. چیزهایی مانند رشد، حرکت و رشد جسمانی، سواد، و بله، گفتار و زبان! سن مناسب گفتاردرمانی در کودکان را می توان بر اساس تاخیر در نقاط عطف گفتاری تعیین کرد که با مشورت با متخصص گفتاردرمانی می توانید از آن مطلع شوید.

مقایسه فرزند خود با دیگران

ما می دانیم که توجه به اینکه فرزند دوست شما، که همسن شماست، بیشتر از آنچه فرزند شما می تواند انجام می دهد، می تواند ناراحت کننده باشد. مقایسه و وحشت می تواند به سرعت وارد شود. می توانید احساس کنید که این تقصیر شماست، یا اینکه به عنوان والدین کار اشتباهی انجام داده اید.

اما، می‌خواهیم بدانید که همه کودکان با سرعت‌های متفاوتی رشد می‌کنند. طیف وسیعی برای آنچه معمولی است وجود دارد! آن کودک ممکن است واقعاً با زبان پیشرفته باشد، که می تواند به این معنی باشد که از چیز دیگری عقب مانده است که فرزند شما در آن عالی است. به یاد داشته باشید که کار شما عالی است و سعی کنید بین فرزندتان و دیگران مقایسه نکنید. و حتی اگر کودک شما در یک مقطع زمانی کمی عقب بماند، این تقصیر شما نخواهد بود!

سن مناسب برای گفتاردرمانی کودکان

بهترین کار این است که به محض اینکه متوجه شدید فرزندتان به نقاط عطف ارتباطی نمی رسد، به دنبال ارزیابی گفتار و زبان باشید. می دانیم که ایده گفتار درمانی می تواند برای برخی از والدین کمی ترسناک به نظر برسد. اما، به عنوان یک گفتاردرمانگر باتجربه، می‌توانیم به شما این اطمینان را بدهیم که در مراحل اولیه در واقع فقط جمع‌آوری اطلاعات و یادگیری درباره فرزندتان است.

در طی یک ارزیابی، آسیب شناس گفتار و زبان (متخصص گفتاردرمانی در ارومیه) شما و فرزندتان را می شناسد. آنها ارزیابی خواهند کرد که کدام مهارت‌های ارتباطی بزرگ‌ترین نقاط قوت فرزند شما هستند، و کدام مهارت‌ها ممکن است به حمایت بیشتری نیاز داشته باشند. و آنها همه این کارها را به روشی مناسب برای کودکان انجام می دهند که آنها را درگیر و سرگرم نگه می دارد. 

سن مناسب برای گفتاردرمانی کودکان

بهترین سن برای گفتار درمانی، سنی است که کودک شما در آن شروع به عقب افتادن می کند، یا زمانی که متوجه می شوید که به نقاط عطف خود نمی رسد. هیچ وقت برای شروع درمان خیلی زود یا دیر نیست.

کودکانی که اصلا صحبت نمی کنند معمولاً در حدود ۱۸ ماهگی برای ارزیابی گفتار و زبان ارجاع داده می شوند. اما، کاملاً ممکن است کودکان از سنین پایین‌تر گفتاردرمانی را شروع کنند. کودکانی که با ناتوانی متولد می شوند اغلب درمان را از نوزادی شروع می کنند. همچنین این امکان برای کودکان وجود دارد که وقتی بزرگتر هستند شروع کنند! گاهی اوقات شروع پیش دبستانی یا مدرسه نگرانی های احتمالی را روشن می کند که ممکن است هیچ کس قبلاً متوجه آنها نشده باشد.

 

کلمات مرتبط :

سن مناسب برای گفتاردرمانی کودکان – گفتاردرمانی کودکان در ارومیه – کاردرمانی کودکان در ارومیه – تاخیر حرف زدن کودکان – گفتاردرمانی لکنت زبان در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ