کاردرمانی در کودکان فلج مغزی می تواند به مدیریت فعالیت ها و عملکردهای روزمره مانند غذا خوردن، پوشیدن لباس و استفاده از حمام کمک کند.

کاردرمانی این کار را با بهبود توانایی های فیزیکی و شناختی و مهارت های حرکتی ظریف انجام می دهد.

کاردرمانی در کودکان بر بهبود توانایی کودک در بازی و یادگیری تمرکز دارد که برای رشد و افزایش استقلال از اهمیت بالایی برخوردار است.

کاردرمانی به این کودکان کمک می کند تا مهارت های مورد نیاز برای داشتن زندگی بطور مستقل را توسعه دهند یا بازیابی کنند. برای کودک، این فعالیت های معنادار شامل بازی و یادگیری است.

کاردرمانی در این کودکان می تواند مشکلات حرکتی ناشی از هماهنگی عضلات و مفاصل که می تواند انجام کارهای روزانه فرد را با چالش روبرو کند، را بهبود بخشد.

کاردرمانی می تواند به بهبود توانایی های فیزیکی، شناختی و اجتماعی و همچنین مهارت های حرکتی ظریف و وضعیت بدن کمک کند. کاردرمانی ذهنی همچنین می تواند کمک زیادی به پردازش اطلاعات حسی در کودکان مبتلا به فلج مغزی کند.

برنامه کاردرمانی برای هر کودک فلج مغزی متفاوت است و با توجه به شرایط هر کودک توسط کاردرمانگر تعیین می شود. کاردرمانگر ابتدا ارزیابی کاملی را از کودک مبتلا به فلج مغزی انجام خواهد داده تا میزان توانایی ها و ناتوانی کودک مشخص شود و برنامه درمانی با توجه شرایط کودک در نظر می گیرد.

کاردرمانگران بر ارزیابی و توسعه توانایی فرد برای عملکرد روزانه تا بالاترین سطح خود در فعالیت های عادی روزانه در خانه، مدرسه، خارج از منزل و محل کار تمرکز می کنند. هدف تقویت استقلال، بهره وری و مراقبت از خود است. کاردرمانگران به این کودکان کمک می کنند تا قدرت، مهارت و هماهنگی را در حین انجام وظایف بهبود بخشد، اما در تصمیم گیری، استدلال انتزاعی، حل مسئله، ادراک، حافظه، توالی و موارد دیگر نیز کمک خواهند کرد.

کاردرمانی (OT) بخشی جدایی ناپذیر از برنامه درمانی کلی بیمار فلج مغزی است. هدف کاردرمانی ارتقای توانایی کودک در انجام فعالیت های روزانه به گونه ای است که کیفیت زندگی او را افزایش دهد و لذت زندگی مستقل را ممکن سازد.

در طول کاردرمانی، یک درمانگر، کودک را در سازگاری، جبران، و دستیابی به حداکثر سطوح عملکرد راهنمایی می کند. کاردرمانگران توانایی‌ها و محدودیت‌های عملکرد فیزیکی، سطوح عملکرد شناختی (مانند مهارت‌های استدلال و پردازش)، نیازها و خواسته‌های عاطفی، و توانایی و تمایل به انطباق و جبران را در نظر می‌گیرند. محیط خانه و سیستم پشتیبانی موجود نیز نقش مهمی ایفا می کند.

کاردرمانی نوعی مداخله درمانی است. هدف از کاردرمانی این است که کودک به بالاترین سطح عملکرد عملکردی در خانه، مدرسه، محیط های عمومی و کار خود دست می یابد. کاردرمانی با استفاده از فعالیت های انطباقی به کودک می آموزد تا وظایف مورد نیاز را در یک دوره عادی یک روز انجام دهد.

برای دریافت خدمات کاردرمانی کودکان فلج مغزی می توانید به کلینیک کاردرمانی همگام (کاردرمانی در ارومیه) مراجعه بفرمایید.

فواید کاردرمانی برای کودکان فلج مغزی

  • افزایش استقلال در انجام فعالیت های روزمره
  • بهبود توانایی کودکان در یادگیری 
  • تقویت اعتماد بنفس
  • بهبود کیفیت زندگی
  • کاهش وابستگی به اطرافیان
  • بهبود انعطاف پذیری و جلوگیری از خشکی مفاصل

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی در ارومیه – گفتاردرمانی در ارومیه – کاردرمانی کودکان فلج مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ