کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی نقش موثری در بهبود مهارت ها در این کودکان و کاهش چالش های آن ها در زندگی روزمره دارد.

کم توانی ذهنی با هوش یا توانایی ذهنی کمتر از حد متوسط ​​و فقدان مهارت های لازم برای زندگی روزمره مشخص می شود. افراد دارای ناتوانی ذهنی می توانند مهارت های جدید را بیاموزند و یاد می گیرند، اما آنها را آهسته تر یاد می گیرند. درجات مختلفی از ناتوانی ذهنی، از خفیف تا عمیق وجود دارد. 

کاردرمانی می تواند روشی موثر برای کمک به کودکان دارای کم توانی ذهنی در انجام فعالیت های معنی دار باشد که زندگی آنها را بهبود می بخشد. اگر کودک شما برای رشد، بازیابی یا حفظ مهارت های مورد نیاز برای انجام وظایف روزمره به کمک نیاز دارد، ممکن است از این شکل درمانی بهره مند شود.

از کمک به فرزندتان در یادگیری مهارت های اساسی روزانه گرفته تا تعیین بهترین تجهیزات تخصصی برای نیازهایش، کاردرمانی مزایای بی شماری را برای کودکان دارای معلولیت ارائه می دهد. مداخله اولیه در صورت امکان ایده آل است و درمان باید به خوبی ساختارمند، خانواده محور و مبتنی بر شواهد باش

کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی

یک کاردرمانگر یک متخصص واجد شرایط است که در کمک به افراد در مشارکت در مشاغل روزانه تخصص دارد. این ممکن است شامل فعالیت‌های خودمراقبتی مانند تهیه غذا، دوش گرفتن و پوشیدن لباس، اوقات فراغت و فعالیت‌های اجتماعی و فعالیت‌های سازنده مانند کار، تحصیل و … باشد. 

کاردرمانگران همچنین می‌توانند به افراد دارای معلولیت ذهنی کمک کنند تا روش‌ها و ابزارهایی را اجرا کنند که از مشارکت آن‌ها در این وظایف روزانه پشتیبانی می‌کند

فواید کاردرمانی کودکان کم توان ذهنی

کودکان کم توان ذهنی که با مهارت‌های حرکتی ظریف دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌توانند از طریق انجام فعالیت‌هایی با کاردرمانگر خود بهره ببرند که این مهارت را توسعه می‌دهد تا بتوانند بازی با اسباب‌بازی‌ها، گرفتن مداد و قیچی را یاد بگیرند و توانایی دست‌نویسی خود را بهبود بخشند.

هماهنگی صدا برای انجام کارهایی مانند خوردن و آشامیدن، استفاده از کامپیوتر و انجام ورزش مهم است. درمان می تواند به بهبود هماهنگی دست و چشم کمک کند تا کودک برای بازی با دوستان و انجام وظایف در مدرسه مجهزتر شود.

کودکان کم توان ذهنی که قبل از سن شش سالگی تحت کاردرمانی قرار می‌گیرند، به لطف طیف گسترده‌ای از مهارت‌های ارتباطی، حرکتی، شناختی، بازی و پردازش حسی که می‌توانند بیاموزند، ممکن است از رشد ذهنی و جسمی بهتری بهره‌مند شوند.

توسعه مهارت ها می تواند به کودکان کم توان ذهنی کمک کند تا مستقل تر و اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنند، که ممکن است در بزرگسالی آنها را برای زندگی مستقل آماده کند.

یک کاردرمانگر همچنین می تواند با ارزیابی نیاز کودک کم توان ذهنی به وسایل کمکی و تجهیزات تخصصی، مانند آتل، وسایل کمکی ارتباطی، تجهیزات حمام کردن یا ویلچر کمک کند.

 

کلمات مرتبط :

کاردرمانی ذهنی کودکان – کاردرمانی در ارومیه – کاردرمانی خوب در ارومیه – بهترین مرکز کاردرمانی ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ