گفتاردرمانی چیست؟چه زمانی باید به گفتاردرمانی مراجعه کرد؟

گفتار درمانی برای افرادی که اختلالات گفتاری و مشکلات ارتباطی را تجربه می کنند، درمان و حمایت می کند. این رویکرد برای درمان چندین مسئله در کودکان و بزرگسالان مفید است.

گفتار بیان افکار با استفاده از اصوات بیانی است. اختلال گفتار منبع قابل اعتماد مشکلی است که مانع از برقراری ارتباط فرد با استفاده از کلمات گفتاری می شود. مردم همچنین ممکن است از آنها به عنوان اختلالات ارتباطی یاد کنند.

اختلالات گفتار می تواند به طرق مختلف ایجاد شود. آنها می توانند به دلیل:

  • آسیب های عصبی به مغز مانند سکته مغزی
  • فلج عضلانی
  • ناهنجاری های ساختاری
  • ناتوانی های رشدی

گفتار درمانی یک درمان موثر برای اختلالات گفتاری و ارتباطی است.

با گفتار درمانی، یک منبع مورد اعتماد آسیب شناس گفتار زبان (SLP) درمان و پشتیبانی را برای افراد مبتلا به اختلالات گفتار ارائه می دهد. آنها متخصصان بهداشتی هستند که برای ارزیابی و درمان افراد مبتلا به اختلالات گفتار، زبان یا بلع آموزش دیده اند.

گفتاردرمانی با ارزیابی فرد آغاز می شود. سپس درمانگر می توانند انواع مختلف اختلالات گفتاری و نحوه درمان آنها را شناسایی کنند.

گفتار درمانی برای کودکان

یک کودک ممکن است در گفتار درمانی در کلاس درس به عنوان بخشی از یک گروه کوچک یا در یک محیط یک به یک شرکت کند. این بستگی به اختلال گفتاری آنها دارد.

گفتاردرمانگر از تمرینات و فعالیت های درمانی برای کمک به آنها برای غلبه بر مشکلات خاص خود استفاده خواهد کرد.

این شامل:

فعالیت های زبانی: شامل بازی و صحبت با کودک در حالی که از تصاویر، کتاب ها و اشیاء برای تحریک رشد زبان استفاده می کند. SLP همچنین ممکن است تلفظ صحیح را نشان دهد و از تمرینات تکراری برای کمک به افزایش مهارت های زبانی کودک استفاده کند.

فعالیت های بیانی: این فعالیت ها شامل همکاری نزدیک SLP با کودک برای کمک به تلفظ آنها می شود. SLP نحوه ایجاد صداهای خاص را، اغلب در حین فعالیت های بازی، نشان می دهد.

تغذیه و بلع درمانی: متخصص گفتاردرمانی می تواند از نزدیک با کودکی که مشکلات جویدن یا بلعیدن دارد کار کند. گفتاردرمانگر همچنین می‌تواند از تمرینات دهانی برای کمک به تقویت ماهیچه‌های دهان یا کار با بافت‌های مختلف غذایی برای بهبود آگاهی دهانی کودک استفاده کند.

تمرینات: گفتاردرمانگر ممکن است از تعدادی تمرین زبان، لب و فک در کنار ماساژ صورت برای کمک به تقویت عضلات اطراف دهان استفاده کند. این می تواند به آنها در گفتار و ارتباطات آینده کمک کند.

یک گفتاردرمانگر همچنین راهبردها و تکالیف را در اختیار کودک قرار می دهد. این تمرین‌ها به آن‌ها اجازه می‌دهد تا فعالیت‌های خاصی را با والدین یا مراقب خود انجام دهند، بنابراین می‌توانند در خانه به تمرین ادامه دهند.

گفتاردرمانی برای بزرگسالان

یک گفتاردرمانگر می تواند از چندین تکنیک مختلف به عنوان بخشی از گفتار درمانی بزرگسالان استفاده کند. این شامل:

ارتباطات اجتماعی: SLP ممکن است از حل مسئله، فعالیت های حافظه و تمرین های مکالمه برای بهبود ارتباطات استفاده کند.

تمرینات تنفسی: یک SLP ممکن است از تمرینات تنفسی برای کمک به مشکلات رزونانس استفاده کند.

تمرینات دهان: اینها روشی مناسب برای تقویت عضلات دهان هستند که می توانند به بهبود ارتباطات کمک کنند.

تمرینات بلع: مسائل پزشکی، مانند بیماری پارکینسون، سرطان دهان، یا سکته مغزی، ممکن است باعث مشکلات بلع شود. یک SLP می تواند از تمرینات بلع برای کمک به فرد در مدیریت این مسائل استفاده کند.

چه زمانی باید به گفتاردرمانی مراجعه کرد؟

هر زمان که متوجه مشکلی در کودک یا فرد بزرگسال شدید که بر توانایی های کلامی و ارتباطی وی تاثیر می گذارد با یک متخصص گفتاردرمانی مشورت کنید تا در صورت لزوم اقدامات درمانی هرچه سریع تر آغاز شوند.

 

کلمات مرتبط :

گفتاردرمانی در ارومیه – گفتار درمانی در شهر ارومیه – کلینیک توانبخشی در ارومیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
مشاوره رایگان در واتس آپ